top of page

Filharmonie Brno

Spolupráce:

Pavel Joba, Jakub Havlas

Fotografie:

-

2004-doposud, Brno, Veselá / Husova

Projekt vzniklý z vítězství v otevřené mezinárodní architektonické soutěži. Stavba Janáčkova kulturního centra, měla vzniknout na místě parkoviště ve Veselé ulici v centru Brna. V roce 2002 za primátora RNDr. Petra Duchoně vyhlásilo město Brno mezinárodní veřejnou architektonickou soutěž s cílem vyhledat nejvhodnější návrh nejen budovy Janáčkova kulturního centra se špičkovým koncertním sálem ale i s cílem dokončit a uzavřít urbanistickou strukturu celého prostoru mezi Veselou a Besední, jež byla vážně změněna v 60. letech výstavbou hotelu International.

Podmínkami soutěže bylo, aby se stavba hodila do vymezeného prostoru a dokonale zapadla mezi hotel International a Besední dům s Pražákovým palácem. Dále bylo požadováno, aby bylo možné nové centrum využívat i jinak než na koncerty a aby sály měly vynikající akustiku. Navíc bylo nutné, aby stavba měla přiměřené investiční a provozní náklady a měla zajímavé estetické řešení. Původně dvoukolové Soutěže se účastnilo 76 architektonických návrhů, z nichž osm postoupilo do finále.

Porota, složená z odborníků na akustiku, architektů a představitelů města, Státní filharmonie a ministerstva kultury, neudělila první cenu. Autorům tří návrhů, které skončily na druhém místě, porota doporučila, aby je dopracovali.

Ocenění kromě našeho týmu získal tým Johna Eislera z New Yorku a tým pražských architektů Břetislava Lukeše a Pavla Kopeckého.

Po dalších dvou kolech soutěže byl v roce 2004 vybrán k realizaci návrh Atelieru M1 architekti, a to proto, že dokázal zahustit prostorově náročný program stavby do lapidárního tvaru kvádru a ve zbylém prostoru umožnil vznik nového veřejného prostoru- náměstí, jež by se stalo těžištěm i pro další významné veřejné stavby stavby okolo (Besední dům, Moravská galerie, Umělecko-průmyslové muzeum, JAMU).

V období 2005- 2008 bylo na stavbu JKC zpracována několik variant studie proveditelnosti, které řešily různé strategie financování.

V roce 2009 byly zahájeny práce na dokumentaci k územnímu řízení, které však byly v roce 2010 přerušeny pro nemožnost vykoupení trafostanice vybíhající ve tvaru prstu do stavebního území od jejího vlastníka – hotelu International.

V roce 2011 byly práce na projektu k územnímu rozhodnutí opět spuštěny, projekt byl v podzemní části redukován tak, aby se s trafostanicí nedostával do kolize. Stavba byla rozdělena do dvou etap, tak aby byla možná i se skromnějšími prostředky její postupná realizace.

V letech 2015 až 2018 byla zrealizována 1. etapa výstavby. V této etapě byla vyřešena všechna technická opatření v podzemí, jako technické sítě, založení stavby, společné strojovny, opravy komunikací a dočasná parková úprava na povrchu. Prioritou stavby první etapy bylo dostat auta pod zem a neutěšené provizorium proluky kultivovat – vytvořit zde v samotném centru města místo povrchového parkoviště pobytový veřejný prostor s parkovou úpravou, fontánou a kavárnou v rekonstruovaném dvorním památkově hodnotném historickém objektu.

V současné době, tedy v roce 2024 stojíme na prahu zahájení realizace závěrečné etapy. Výstavba druhé etapy (horní stavba) bude obsahovat prostory s polyfunkčním koncertním sálem pro 1100 diváků včetně produkčního a administrativního zázemí a restaurace). I přesto, že výstavba trvá dlouho, lze toto snažení považovat za mimořádný počin v centru města. Jedná se ukázkový příklad veřejně užitečné stavby, která pomůže zkultivovat nedokončenou lokalitu v samotném centru Brna a obyvatelům města namísto frekventovaného povrchového parkoviště přinese pobytový veřejný prostor s kavárnou, zlepšení parkovacích kapacit v centru a špičkový koncertní sál.


bottom of page