top of page

Výstava Adolfa Loose

Spolupráce:

Martin Holba

Fotografie:

Archiv GHMP

2019-2020, Praha - Národní technické muzeum

Návrh výstavy ke 150. výročí narození Adolfa Loose v Národním technickém muzeu. Výstava představuje stěžejní dílo Adolfa Loosa se zaměřením na jeho realizace v Českých zemích, které dává do kontextu celé Loosovy tvorby a teoretické práce. Tento kontext je ukázan na prostorovém diagramu Loosova života a architektonické tvorby, který je zakreslen na platformě uprostřed místnosti a zároveň ukazuje, kdy a kde vznikaly jednotlivé Loosovy projekty včetně vystavených modelů.

Loosova čára života: Adolf Loos byl světoběžník, částečně žijící ve vlacích a na lodích. Hlavním motivem je proto čára života provázející návštěvníka výstavou. Její průběh je vygenerovaný z časoprostorového diagramu. Ten se orientuje podle dvou směrů. Směr příčný popisuje polohopis, kde Adolf Loos žil a tvořil (USA, Francie, České země, Vídeň, Švýcarsko) a směr podélný je časová osa Loosova života od roku 1870 do roku 1933. Jednotlivé realizace jsou do diagramu zakresleny křížky, ve kterých je napsán letopočet projektu a jeho lokace. Důležité projekty jsou doplněny dobovou fotografií. Dále tímto diagramem prochází čára zobrazující průběh Loosova života, která návštěvníkům ukazuje, kde Adolf Loos žil a v jaké době. Modely jsou umístěné na diagramu podle doby a místa vzniku. Návštěvník tak může snadno pochopit, v jaké životní fázi jednotlivé projekty vznikaly. Z tohoto diagramu je možné vidět, že Loos tvořil architekturu převážně ve druhé polovině jeho života.

Prvním výstavním objektem, se kterým návštěvník přijde do styku, je originál Loosovy knihy Řeči do prázdna, která představuje hlavní principy Loosovy teoretické práce.

bottom of page